شهردار حميديا در بازديد از ايسنا مطرح كرد؛ مهاجران تهديدي براي امنيت شهر حميديا/شهرداری مخالف جدی تغيير كاربری باغات حميديا

شهردار حميديا در بازديد از ايسنا مطرح كرد؛ مهاجران تهديدي براي امنيت شهر حميديا/شهرداری مخالف جدی تغيير كاربری باغات حميديا

شهردار حمیدیا با اشاره به پایین بودن امنیت در برخي مناطق اين شهر، غلبه جمعیت مهاجران ایرانی و اتباع بیگانه بر ساكنان بومي و بروز تضادهاي فرهنگي را عامل و تهديد جدي براي اين شهر خواند.

«محمد مرزبان» در جريان بازديد از اين دفتر خبري مهمترين چالش شهر حمیدیا را معضلات فرهنگی ناشي از تضاد فرهنگ‌ها به ويژه در بافت فرسوده اين شهر خواند و تصريح كرد: این معضل به واسطه حضور فراوان مهاجران ایرانی و غیر ایرانی و بروز برخي تضادهاي فرهنگي بين آنها و ساكنان بومي بروز مي‌كند و غالباً نيز به سادگی رفع نمي‌شود.
وی به امنيت پايين منطقه‌ي رحمت‌آباد اشاره و اضافه كرد: به دليل اجاره دادن املاک این محدوده به اتباع خارجي و غلبه جمعيت مهاجران نسبت به ساکنان بومی منطقه و بروز درگیری‌هایی که گاهاً بین خود مهاجران بوجود می‌آید، امنیت این منطقه بسيار پايين آمده است.
شهردار حمیدیا خواستار حضور پررنگ تر نیروی انتظامی در این منطقه از شهر جهت برقراري امنيت عمومي شد و افزود: عوامل شهرداری جهت ورود در برخی از این جدال‌ها امنیت لازم را ندارند و اين در حالي است كه به لحاظ قانوني نيز نمي‌توانند با افراد متخاطي برخورد كنند.
وي سطح درآمد پایین، ارزان بودن ملک در این منطقه و فعالیت املاکی‌ها را عامل موثر در افزايش اقامت مهاجران در اين منطقه ذكر كرد و گفت: متاسفانه به دنبال افزایش تعداد بنگاه‌هاي ملكي و هدايت مهاجران به سكونت در اين منطقه شاهد رشد روز افزون مشكلات حتي در موضوع استحکام ساخت و سازها به دليل شخصی‌سازي‌ها و ايجاد ساختمان‌هاي فاقد پروانه هستيم.
اقدامات فرهنگي شهرداري در نبود اعتبارات فرهنگي
مرزبان خاطرنشان كرد: اين شرايط در حالي بروز كرده كه شهرداري حمیدیا در تعداد صدور پروانه‌هاي شهرسازی رتبه قابل قبولی را در بین شهرداي‌هاي استان دارد و خوشبختانه ساكنان بومي همكاري‌هاي گسترده‌اي را در زمینه‌هاي مختلف شهرسازي اعم از تملک اراضی تا اجرای طرحهای مختلف با شهرداري دارند.
وي يكي از اقدامات بارز شهرداري حميديا براي جلوگيري از آسيب‌هاي اجتماعي در اين منطقه را ورود به مقوله‌هاي فرهنگي شهر ذكر و در اين باره از آغاز ساخت زورخانه‌ای در محله پایین رحمت‌آباد در سال جاری خبر داد.
وي گفت: این طرح عمرانی در بافت فرسوده و در راستاي بازآفرینی شهری و بنا به درخواست جوانان منطقه با اعتبار اولیه یک میلیارد تومان از سوي شهرداري در حال اجراست.
شهردار حميديا همچنين به ساخت كتابخانه پروین اعتصامی نجف‌آباد اشاره كرد و گفت: اين طرح با اعتبار 600 میلیون تومان در حال ساخت است و هم‌اكنون 95 درصد پيشرفت فيزيكي دارد.
وی ساخت و نصب بیلبورد تبليغاتي بزرگ با نورپردازی منحصر بفرد در شهر را يكي ديگر از اين اقدامات ذكر كرد و گفت: تاكنون پيام‌هاي مفيد فرهنگي متعددي را بدون دريافت هزينه و به صورت عام المنفعه از اين طريق اطلاع رساني كرده‌ايم كه از آن جمله مي‌توان به روشهای کاهش مصرف برق و آب و طرح بسیج همگانی کنترل فشار خون اشاره کرد.
اختصاص بیش از 60 درصد بودجه به طرح‌هاي عمراني
شهردار حمیدیا با بيان اين كه 63 درصد بودجه شهرداري حميديا سهم بخش عمرانی شهر شده است، افزود: در حالي كه بخش عمده بودجه بسياري از شهرداري‌ها در شرايط اقتصادي حاكم بر كشور صرف هزینه‌های جاری مي‌شود، خوشبختانه در شهرداري حميديا با اين اعتقاد كه همانطور كه پول درآوردن هنر است، خرج کردن آن نيز بايد به بهترین نحو انجام شود، بيشترين اعتبارات در بخش عمراني هزينه شده است.
مرزبان در ادامه به برخي اقدامات عمراني شهرداري از جمله بیش از 100 هزار مترمربع زیرسازی و روکش آسفالت معابر اين شهر، اظهار کرد: ایجاد چاه‌های جذبی، ساخت آب نمای دیجیتال موزیکال بوستان ناجی، رنگ‌آمیزی جداول و سرعت‌گیرها، خط‌کشی‌های ترافیکی، همسان‌سازی و رفع اختلاف سطح‌ها و ایجاد رمپ در معابر جهت تهسيل تردد معلولان و سالمندان از ديگر فعالیت‌های عمرانی شهرداری بوده است.
وی همچنين از تکمیل بوستان بانوان شهر حمیدیا با اعتبار 1.2 میلیارد تومان نيز ياد كرد و افزود: سال گذشته بلوار شهدای حمیدیا(دهنو) و ادامه خیابان شهدای رحمت آباد(سید میرزا) جدول گذاری و آسفالت شدند و امسال نيز قسمتی از خیابان فلسطین جنوبی در محدوده بافت فرسوده رحمت‌آباد جدول گذاری،زیرسازی و آسفالت خواهد شد.
این مسئول از تهیه طرح احیاء و بهسازی بافت فرسوده محله پایین رحمت آباد و محور بلوکی نژاد به عنوان محور گردشگری این شهر از سوي دو مشاور خبر داد و گفت: اميدواريم در صورت آماده شده طرح در آینده نزدیک عمليات کف‌سازی، بدنه‌سازی و نورپردازی این محدوده آغاز و در نهایت با ايجاد فضاهاي شاد و انسان محور شاهد احیای بافت فرسوده باشیم.
وي با اشاره به خرید و راه‌اندازي نرم‌افزار جامع شهرسازی در شهرداری حميديا از اواخر سال گذشته به عنوان یکی از طرح‌های بزرگ IT ، گفت: حدود 22 هزار پرونده در اين سامانه اسكن و ساماندهی مي‌شوند.
ساخت ابرطرح پارک تخصصي كودكان در حمیدیا
شهردار حمیدیا با اشاره به وجود باغ های مشجر در محدوده این شهر، از مخالفت جدی شهرداری حميديا با تغییر کاربری باغات اين شهر خبر داد و تصریح کرد: شهرداري به منظور احیای برخی از اين باغات جهت تغيير كاربري عمومي، دو مورد از آنها كه عمدتاً نيز در خیابان بلوکی‌نژاد واقع شده‌اند،خریداری کرده و اميدواريم در آینده نزدیک آماده بهره‌برداری شود.
این مسئول يادآور شد: شهر حميديا با 28 پارک درون محله‌اي و 48 هکتار فضای سبز پارک‌ها، باغچه‌هاي مجاور و مياني معابر، دارای بالاترین سرانه فضای سبز است كه نگهداری از آنها بسيار حائز اهمیت است.
وی همچنين از پايان طراحی پارک مهر به عنوان ابرطرح شهرداري حميديا در محدوده اراضی مسکن مهر شهر حمیدیا خبر داد و گفت: فاز اول این پارک تخصصي كودكان كه شامل بخش‌های متنوعي از جمله آمفی‌تئاتر، مجموعه‌ي بازی‌های مجازی، حرکتی و بازی‌های کودکانه است، با هزینه اولیه بیش از 10 میلیارد تومان پس از تامین اعتبار در سالهای آینده اجرایی خواهد شد.
  اجرای طرح تفکیک آب فضاي سبز به محض تایید
مرزبان در رابطه با جداسازی آب مورد استفاده در فضاي سبز از آب شرب شهري در حميديا نيز گفت: در حال حاضر فضای سبز شهر با استفاده از سیستم تحت فشار آبیاری می‌شود و قسمتي از آن نيز جداسازي شده ولي طرح كلي در دست بررسي است و به محض تصويب تنهايي در بازه زماني دو سال اجرايي خواهد شد.
وی كاهش مصرف آب در فضاي سبز شهري به نصف، حذف چمن‌های طبیعی و جایگزین کردن آن‌ها با چمن‌های مصنوعی، نورپردازی‌هاي خلاقانه و همچنین کشت گیاهان کم آبخواه را از اقدامات موثر در مصرف بهينه آب جهت فضاي شبز شهر حميديا عنوان كرد.